Strona główna » Jak przyklejać okleinę meblową?

Jak przyklejać okleinę meblową?

od dev4

Dzięki wykorzystaniu okleiny meblowej można bardzo szybko i łatwo dokonać renowacji starych mebli. Dzięki temu szybko uda się nam całkowicie zmienić aranżację szafek kuchennych czy mebli sypialnianych, uzyskując bardzo estetyczny efekt. Co ważne, producent okleiny meblowej udostępnia swój produkt w bardzo wielu wzorach, kolorach i odcieniach. Niektóre okleiny naprawdę wiernie oddają piękną, naturalną strukturę drewna. Jeszcze inne posiadają strukturę tynku, ale znajdziemy także propozycje oklein wzorzystych, bogato zdobionych. Niektóre folie samoprzylepne są lekko błyszczące, jeszcze inne całkowicie matowe. Dzięki temu nie musimy się ograniczać- możemy dać naszym starym meblom drugie życie, dopasowując je do nowej stylizacji wnętrza. Jedyną obawą, jaka pojawia się u inwestorów, jest to, w jaki sposób taką okleinę przykleić, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię na meblach. Jest na to sposób oraz taka technika klejenia, która naprawdę daje świetne rezultaty. 

Okleina meblowa – jak przyklejać, aby wyglądało to estetycznie? 

Dobrym wstępem do przyklejania okleiny jest odpowiednie przygotowanie mebla, który będziemy chcieli odnowić. Najlepiej odtłuścić i dobrze wyczyścić jego powierzchnię. Im bardziej równa będzie powierzchnia, którą będziemy chcieli okleić, tym łatwiejsze będzie to zadanie. Jeśli mamy jakieś łuszczące się elementy, to należy ostrożnie je zeszlifować, oczywistą kwestią jest także to, aby usunąć starą oleinę meblarską, jeśli taka się znajduje na powierzchni szafek. Jeśli wygodniej będzie nam oklejać fronty szafek na leżąco – możemy zdemontować drzwiczki i oklejać je na płasko.

Odtłuszczenie powierzchni mebli ma szczególne znaczenie w przypadku szafek kuchennych, gdzie niejednokrotnie podczas gotowania taki tłuszcz może rozpryskiwać się po meblach. Tymczasem, obecność tłuszczu może sprawić, że klej umieszczony na folii straci swoje właściwości, a w konsekwencji swoją przyczepność. Arkusze folii również dobrze wcześniej przygotować. Można rozłożyć je na płasko, aby się rozprostowały. Aby precyzyjnie dociąć kawałki oleiny, warto przygotować sobie ostre nożyczki do papieru, ołówek, a także linijkę. Ta precyzja ma tutaj dość duże znaczenie. 

Idealnie równa okleina meblowa – jak naklejać, aby nie pozostawić pęcherzyków powietrza? 

To chyba najtrudniejsze zadanie, tym bardziej, jeśli chcemy nanieść okleinę na naprawdę dużą powierzchnię. W praktyce bardzo często udaje się to zrobić niemalże perfekcyjnie. Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wybranie centralnego punktu płaszczyzny i rozpoczęcie naklejania właśnie od niego, stopniowo idąc w kierunku bocznych krawędzi. Może się zdarzyć, że fragment źle się przyklei i całość będzie odrobinę krzywo- na szczęście można spróbować delikatnie oderwać okleinę i poprawić jej umiejscowienie. Co istotne to płynne operowanie podkładem, który umieszczony jest pod warstwą kleju, najlepiej jest zsuwać go po kawałeczku, stopniowo przyklejając powierzchnię folii do powierzchni płyty meblarskiej. Co zrobić w sytuacji, kiedy nasza pojawią się pęcherzyki powietrza? Można wykorzystać miękką gąbkę do wygładzania miejsc, w których pojawią się pęcherzyki powietrza. Alternatywnie, pęcherzyki można nakłuwać szpilką lub igłą i wyciskać z nich zgromadzone powietrze. 

Okleina meblowa – jak przykleić ją na krawędziach? 

Kolejną problematyczną kwestią są krawędzie płyt meblarskich, gdzie ma się także znaleźć okleina meblowa. Jak kleić te elementy? Najlepszym sposobem jest docięcie folii w wymiarze, który pozwoli na zgięcie i zawinięcie jednego boku folii na bok płyty meblarskiej. Dzięki temu płynne przejście na krawędź będzie wyglądało bardzo estetycznie. Można także osobno docinać fragment folii do umieszczenia jej na samym boku płyty, takie połączenie wymaga jednak znacznie więcej precyzji. Całość wykonanej w taki sposób okleiny dobrze jest delikatnie wysuszyć suszarką do włosów, aby mieć pewność, że klej odpowiednio zwiąże. Tak wykonana okleina może cieszyć nasze oczy przez wiele lat, dodatkowo dając nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. 

0 Komentarz

Podobne