Strona główna » Dieta ketogeniczna – wady i zalety

Dieta ketogeniczna – wady i zalety

od dev4
dieta

Dieta ketogeniczna to dieta polegająca na ograniczeniu węglowodanów na korzyść tłuszczów. Zakłada spożywanie dużej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych w wielu produktach. O diecie ketogenicznej słychać coraz częściej, ponieważ w obecnych czasach panuje na nią moda. Szczególnie zainteresowane tym sposobem odżywiania są osoby chcące pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Właściwe zastosowanie diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest dietą eliminującą spożycie węglowodanów, co większości osób kojarzy się równolegle z eliminacją cukrów. Obecna nagonka na cukry proste ma w tym oczywiście swój udział. Jednak należy pamiętać, że w przypadku osób z nadwagą lub otyłością, nie tylko ten składnik stanowi przyczynę pojawienia się dużej ilości tkanki tłuszczowej, ale nadmiarowa liczba spożywanych kalorii. Zatem trzeba mieć na uwadze, że przy stosowaniu diety ketogenicznej należy zjadać indywidualnie ustaloną ilość pożywienia. Ponadto produkty powinny być zróżnicowane, a posiłki zbilansowane.

Poza oczywistą chęcią utraty na wadze dieta ketogeniczna ma również zastosowanie w aspekcie zdrowotnym. Głównym powodem jej wprowadzenia są padaczka lekooporna i cukrzyca. Wskazać można również inne choroby, przy których ten sposób żywienia może przynieść korzyści. Wśród nich wymienia się zaburzenia neurologiczne, na przykład: chorobę Alzheimera, autyzm, raka mózgu, chorobę Parkinsona, ADHD oraz inne. Należy także wspomnieć o coraz częściej diagnozowanej insulinooporności, która zbagatelizowana prowadzi do cukrzycy. Także w tym przypadku można zastanowić się nad wprowadzeniem diety niskowęglowodanowej.

Zalety diety ketogenicznej, czyli kiedy warto wprowadzić

Głównymi celami, a zarazem zaletami diety ketogenicznej są wspomniane już utrata wagi oraz pozytywny wpływ na zdrowie. Natomiast to, co jeszcze może przekonać do jej stosowania, to poprawa samopoczucia, wzrost poziomu energii czy uczucie lekkości. Poza przyniesieniem korzyści w leczeniu poważnych chorób przejściowe zastosowanie diety może wspomóc ograniczenie apetytu na słodycze, redukcję obrzęków oraz regulację procesów trawiennych.

Wady diety ketogenicznej – przeciwwskazania, skutki uboczne

Skupiając się na zaletach, trzeba koniecznie wspomnieć, jakie są wady diety ketogenicznej. Istnieje grupa osób, dla których jej wprowadzenie odniesie korzyści. Natomiast niewiele mówi się o skutkach niekoniecznie pozytywnych stosowania diety ketogenicznej. Poprawa samopoczucia stanowi skutek utrzymujący się przez około 2–3 miesiące, natomiast później taki stan mija. Mogą pojawić się efekty przeciwne do zamierzonych, czyli zmęczenie, spadek energii, problemy z trawieniem czy ponowna chęć sięgnięcia po słodycze.

Zbyt duża ilość tłuszczu w posiłkach może działać na niekorzyść organizmu i doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit. Dłuższy czas stosowania diety ketogenicznej może doprowadzić też do wielu schorzeń jak kamica moczanowa oraz zwiększenia stężenia kwasu moczowego. Dlatego przeciwwskazaniem do wprowadzania takiego żywienia są choroby nerek, wątroby i trzustki.

Obecnie panująca moda na różne diety, w tym ketogeniczną, spowodowała, że coraz więcej producentów żywności zaczęło wychodzić naprzeciw osobom zainteresowanym takim sposobem odżywiania. Zapotrzebowanie na tego typu produkty znacznie wzrosło, co przyczyniło się też do powstania wielu specjalnych sklepów Jednym z nich jest https://ketosklep.pl/kategoria/keto-kuchnia/keto-ketchupy/. Posiada w ofercie wiele produktów o niskim indeksie glikemicznym, w tym ketchupy. Takie rozwiązania z pewnością ułatwią przygotowywanie posiłków zgodnych z założeniami diety ketogenicznej.

Jeśli chodzi o dietę ketogeniczną, wad i zalet z pewnością nie brakuje. Jednak biorąc pod uwagę obie strony medalu, należy rozważyć, jaki wpływ będzie miała na ogólny stan zdrowia. Przed podjęciem decyzji o jej włączeniu, warto udać się na konsultację do dietetyka. Pomoże w ułożeniu odpowiednio zbilansowanego oraz zrównoważonego menu, co pomoże uniknąć negatywnych skutków ubocznych, takich jak niedobory witamin i minerałów.

0 Komentarz

Podobne