Strona główna » Ile kosztuje chiptuning?

Ile kosztuje chiptuning?

od dev4
samochód

Wielu pasjonatów motoryzacji bardzo często podejmuje decyzję o ulepszaniu swoich pojazdów mechanicznych przeprowadzając ich tuning. Do grona popularniejszych działań powiązanych z pojazdami można zaliczyć tak zwany chiptuning. Proces ten jest oferowany przez wiele firm. Warto uzyskać więcej informacji na jego temat.

Czym jest chiptuning?

Jak zostało wcześniej wspomniane, na rynku działalność prowadzą różne firmy oferujące fachowy chiptuning w Poznaniu oraz innych miejscowościach w naszym kraju. Warto jednak dowiedzieć się jakie działania kryją się pod tym pojęciem. Okazuje się, że jest to nic innego jak specjalny tuning elektroniczny, którego głównym celem jest poprawienie osiągów jednostki napędowej zamontowanej w pojeździe. Działania z zakresu chiptuningu polegają na zmianie fabrycznych ustawień oprogramowania w sterowniku silnika. Poprawia to dynamikę oraz komfort włączania się do ruchu, podjeżdżania pod wzgórza itp. Ze względu na specjalistyczny charakter takich modyfikacji, proces chiptuningu wymaga interwencji doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców korzystających z nowoczesnego wyposażenia i oprogramowania.

Jeśli chodzi o przyrost mocy w ramach chiptuningu to jest on uzależniony od marki, modelu i wersji silnikowej danego samochodu. Porządne serwisy oferują fachowy chiptuning nie tylko w przypadku samochodów osobowych, ale również obejmuje on maszyny rolnicze, a także samochody ciężarowe. Dzięki temu charakteryzują się one zwiększoną wydajnością swojej pracy.

Chiptuning czy power box – którą opcję wybrać?

Warto mieć na uwadze to, że chiptuning nie jest jedyną metodą poprawy osiągów jednostki napędowej samochodu. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się i decyduje na tak zwane power boxy. Jest to niewielkie urządzenie zewnętrzne wpinane do złącza diagnostycznego. Przy jego pomocy możliwe jest modyfikowanie dawki paliwa oraz ciśnienia doładowania. Za pomocą tego rozwiązania możliwe jest poprawienie momentu obrotowego i osiągów silnika. Stosowanie tego rozwiązania wiąże się z łatwym montażem i demontażem w dowolnym momencie oraz nie wpływa ono na gwarancję. Z drugiej strony może doprowadzić do różnych awarii w wyniku „oszukiwania” jednostki napędowej. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na chiptuning. Oczywiście wielu z posiadaczy samochodów zastanawia się nad tym ile kosztuje chiptuning.

Chiptuning – ile kosztuje taka usługa?

Przed wykonaniem usługi chiptuningu, pojazd musi przejść dokładne oględziny. Fachowcy sprawdzają więc pojazd i ustalają czy istnieje w nim możliwość przeprowadzenia modyfikacji oprogramowania jednostki napędowej oraz czy silnik jest pozbawiony usterek wpływających niekorzystnie na bezpieczeństwo podróżowania. Dopiero po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, serwisanci przystępują do wykonania usługi. Czas trwania takiego procesu jest uzależniony od pojazdu i zajmuje około 1-2 godziny.

Jeśli chodzi o koszt chiptuningu to jest on uzależniony od mocy silnika. Im moc jednostki napędowej jest wyższa, tym większa będzie cena zrealizowanej usługi. Zwykle chiptuning kosztuje od 1000 do nawet 3000 zł. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, jakie są ceny dla konkretnych pojazdów i ich wersji silnikowych, ponieważ zwykle firmy zajmujące się chiptuningiem nie posiadają stałego cennika i dokonują one indywidualnej wyceny dla każdego klienta.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat chiptuningu?

Dzięki chiptuningowi możliwe jest nie tylko poprawienie osiągów pojazdu. Dodatkowo samochód generuje mniej zanieczyszczeń i często możliwe jest też ograniczenie ilości spalanego paliwa. Zwiększenie osiągów i szybkości oraz dynamiki pojazdu może mieć jednak wpływ na składkę ubezpieczenia OC lub AC. Warto poinformować o tym ubezpieczyciela, aby uniknąć problemów w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia drogowego. Zwykle składka zostanie przeliczona, a jej koszt wzrośnie, więc trzeba wziąć taki wydatek pod uwagę, a nie tylko cenę usługi związanej z chiptuningiem. Jeśli chodzi o poszukiwanie profesjonalnych warsztatów specjalizujących się w takich procesach to ich znalezienie jest łatwe między innymi dzięki Internetowi.

0 Komentarz

Podobne