Strona główna » Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu?

Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu?

od dev4

 

Bardzo ważną decyzją przy projektowaniu domu jest wybór kotła o odpowiedniej mocy. Od tego czynnika zależy cena pieca i ile kosztuje nas ogrzanie gospodarstwa. Czy dokładnie wiemy, jak właściwie dobrać zasilacz do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkownika? Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu?

Jak wybrać odpowiedni kocioł CO?

Podstawowym kryterium doboru kotła jest to, aby dostarczał on niezbędną energię cieplną do kompensacji strat ciepła i wentylacji przez przegrody zewnętrzne. Jeśli kocioł jest przewymiarowany, utrzymanie odpowiedniej temperatury może być trudne. To z kolei może spowodować przegrzanie i awaryjne wyłączenie kotłów, a także nadmierne zanieczyszczenie urządzeń. Jasne, przewymiarowane urządzenie zapewni energię potrzebną do szybszego nagrzewania, ale będzie się włączać częściej i zużywać więcej paliwa. Będzie to więc dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu. Unikajmy tzw. przewymiarowania kotła, czyli kupowania urządzeń o mocy większej niż zapotrzebowanie energetyczne budynku. Oversized nigdy nie sprawdzi się w optymalnych warunkach. Warto pamiętać, że przez większość sezonu grzewczego nie ma przenikliwych mrozów, a straty ciepła wynoszą mniej niż połowę jego maksimum. Zwiększając moc kotła, po prostu uniemożliwiamy prawidłowe działanie całego systemu grzewczego.

Jak dobrać moc kotła CO?

Właściwy dobór pieca centralnego ogrzewania jest ważny z kilku powodów. Przede wszystkim wybór kotła zależy w dużej mierze od tego, jak wydajny i ekonomiczny jest jego użytkowanie oraz jak łatwa i wygodna jest obsługa urządzenia. Równie ważna jest jednak moc, jaką wytwarza urządzenie – nie powinna być ani za mała, ani za duża. Czemu? Kocioł o zbyt małej mocy, który nie pasuje do powierzchni budynku, będzie miał tylko problemy z ogrzewaniem. W takim przypadku budynek może nie być odpowiednio ogrzewany przy najniższych temperaturach sezonowych. Nie zaleca się również instalowania sprzętu o nadmiernej mocy. Takie kotły pracowałyby mniej wydajnie i spalały więcej paliwa, co oczywiście przekłada się na wysokie koszty eksploatacji. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dobrać moc pieca do powierzchni domu.

Moc kotła CO a ciepła woda użytkowa

Zapotrzebowanie cieplne na ciepłą wodę użytkową uzależnione jest od zużycia i sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej. W układzie z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej istnieje zależność pomiędzy pojemnością zasobnika a mocą cieplną potrzebną do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. W przypadku kotłowni dwufunkcyjnej pierwszeństwo ma tzw. zasadnicza ciepła woda użytkowa. Zasada polega na tym, że w przypadku zapotrzebowania na ciepłą wodę, zautomatyzowany system przełączy system na ogrzewanie CWU, ale kosztem energii cieplnej na zaspokojenie zapotrzebowania na centralne ogrzewanie. Po ustaniu zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową automatyka przełącza dostarczanie ciepła na zapotrzebowanie na ciepło miejskie. Zmiana temperatury w ogrzewanym budynku nie jest zauważalna ze względu na akumulację ciepła w budynku. Dlatego moc cieplna kotłowni z reguły nie uwzględnia zapotrzebowania na moc cieplną ciepłej wody użytkowej.

Jak dobrać moc kotła gazowego do powierzchni domu – wytyczne doboru kotła CO

Jak dobrać moc kotła co do powierzchni ? Wbrew pozorom sprawy nie są takie proste. Czemu? Ponieważ jeśli udzielimy komuś rady, która nie ma sensu w jego sytuacji, możemy popełnić duży błąd. A możliwości jest wiele. Pierwsze pytanie powinno dotyczyć mocy kotła. Dobrze, gdy klient mniej więcej wie, do czego służy kocioł, jak powiedział mu instalator, który montował centralne ogrzewanie. Czy informacje podane przez instalatora są prawidłowe? Może nie powinniśmy o tym myśleć, ponieważ końcowy instalator wie, co robi. Naprawdę? Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie projektu centralnego ogrzewania, w którym obliczona jest cała instalacja, dobór grzejników oraz specyfikacja mocy kotła i parametrów ogrzewania wody. Niestety oddanie do użytku projektu ciepłowniczego jest rzadkością. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Błędy instalacyjne mogą mieć wpływ na koszty operacyjne. Oszczędności projektowe szybko przekształciły się w zauważalne oszczędności. Więc w takim przypadku, gdy nie ma żadnych przedmiotów, co zrobić? Przecież nie wysyłamy klienta do projektanta, bo wiemy, że pojedzie do innego magazynu na swoim miejscu i tam sprzeda mu kocioł. W pomocy przy wyborze i serwisie kotłów pomoże https://vaillant-serwis-malopolska.pl/.

0 Komentarz

Podobne