Strona główna » Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

od dev4
boże narodzenie

W ostatnim kwartale roku, a konkretniej na przełomie października i listopada w sklepach zaczynają pojawiać się produkty sugerujące, że już za kilka, kilkanaście tygodni nadejdzie Boże Narodzenie. Tak wczesne zwiastuny tych niezwykłych dni u niektórych wywołują uśmiech politowania, u innych natomiast poczucie presji wynikające z tego, że jak zwykle trzeba będzie zadbać o wiele szczegółów oraz odpowiednią oprawę. Świąteczna gorączka z czasem przybiera na sile, ale można oszczędzić sobie nerwów i zawczasu pomyśleć o upominkach dla bliskich, a także zaplanować wystrój.

Nie da się ukryć, że życie rodzinne podczas Świąt Bożego Narodzenia toczy się głównie przy stole, więc warto dopilnować, aby nie był on tylko suto zastawionym blatem pokrytym płótnem, ale przede wszystkim przestrzenią dopełniającą magiczny klimat. Jakie są możliwości?

W Święta godzą się… tradycja z nowoczesnością

Punktem obowiązkowym zgodnie z tradycją jest sianko. A konkretnie nieduża jego ilość umieszczona pod obrusem lub estetycznie ułożona na tkaninie, która z kolei stanowić będzie podstawę stołowej dekoracji. Na nim znajdą się rozmaite potrawy. Potrzebna będzie także zastawa świąteczna na Boże Narodzenie, uniwersalna lub dedykowana tym uroczystościom. Natomiast nastrój dopełnią serwetnik, stroik oraz świeczki, a wśród nich świece ozdobne ręcznie robione, które ocieplą wnętrze w zimne grudniowe dni.

Warto znać umiar

Tym razem nie chodzi jednak o ilości przyjmowanych pokarmów. Umieszczenie na każdym centymetrze kwadratowym świątecznych ornamentów nie jest konieczne, by stworzyć przyjemną atmosferę. Weź pod uwagę elementy, bez których wigilijny stół nie istnieje: obrus oraz zastawę świąteczną na Boże Narodzenie. Barwą przewodnią tego okresu jest czerwień. Mocna, wyrazista, nielubiąca konkurencji, która w jej towarzystwie ginie z oczu. Decydując się na obrus z tą barwą w roli głównej, warto stonować aranżację zastawą klasyczną, prostą, bez dominujących motywów.

Przy bogato zdobionym obrusie sprawdziłyby się porcelanowe talerze, półmiski, miski, tace czy filiżanki w jednolitym kolorze lub jedynie delikatnie muśnięte złotem lub wspomnianą czerwienią w formie konturu. Subtelne są również wzory o wypukłej fakturze. Dzięki nim poszczególne elementy serwisu zyskują właściwy dla świątecznego okresu charakter, nie tracąc jednak eleganckiego wyglądu. W takiej wersji sprawdziłyby się naczynia o powszechnym, okrągłym kształcie.

Natomiast obrusy w przeważającej części białe, tkane srebrną nicią lub z niedużym dodatkiem ozdobnych akcentów stanowić będą doskonałe tło dla bardziej rzucającego się w oczy serwisu. Można postawić na mniej klasyczną formę i wybrać naczynia prostokątne lub kwadratowe, efektowną ceramikę pełną barwnych ornamentów lub porcelanę z ręcznie malowanymi wzorami, patery albo talerze na przekąski o nietypowych brzegach w postaci gwiazdy czy choinki. Nowoczesne wzornictwo sprawi, że zastawa świąteczna będzie ozdobą samą w sobie, co pozwoli ograniczyć inne formy przybrania stołu. Dzięki temu z łatwością uniknie się chaosu i przytłoczenia gości nadmiarem bodźców wzrokowych.

Doceń rękodzieło!

Dopełnieniem stołu, bez którego uroczysta wieczerza lub świąteczny obiad nie mogą się obejść, są świece. Gdy szybko zapadnie zmrok, rozjaśnią wnętrze, wypełniając je przyjemnym światłem i ciepłem, z czym okres bożonarodzeniowy tak bardzo się kojarzy. Wybór jest ogromny.

Chcąc nadać oprawie unikalnego charakteru, można pójść w innym kierunku i oddalić się od towarów masowych, podążając w stronę rękodzieła. W ostatnich latach stale rośnie popularność wyrobów hand made. Nie są jeszcze równie powszechne jak ich odpowiedniki z produkcji taśmowej. Również ceny za takie artykuły są wyższe, ale w zamian otrzymujesz wyjątkowy produkt. A tym, czego ludzie poszukują i co chcą poczuć w czasie Bożego Narodzenia, jest wyjątkowość, prawda? Świece ozdobne ręcznie robione zapewne wywołają zainteresowanie gości, zaintrygują zapachem, dając namiastkę aromaterapii i wprowadzając w stan ukojenia. Zawarte w nich olejki eteryczne korzystnie oddziałują na samopoczucie, więc umieszczenie takich świec na stole bożonarodzeniowym będzie trafionym pomysłem. W tej materii dominują wyroby z wosku sojowego i pszczelego.

Keep calm and… świętuj

Termin Świąt Bożego Narodzenia nie jest ruchomy, więc spokojnie można się do nich przygotować, nie dając się wciągnąć w poprzedzające ten okres szaleństwo. Planowanie, dobra organizacja oraz sukcesywna realizacja kolejnych etapów pozwolą uniknąć nadmiernego stresu. Sprawią, że ten magiczny czas Tobie i Twoim bliskim kojarzyć będzie się nie z udręką oraz nagromadzeniem obowiązków tuż przed świętami, a z pełnym uroku, smakowanym stopniowo doświadczeniem.

0 Komentarz

Podobne