Strona główna » Jak uniknąć boreliozy?

Jak uniknąć boreliozy?

od dev4
kleszcz

Piesze wędrówki po lasach, długie spacery w parku lub odpoczynek na działce to świetne pomysły na spędzie spokojnego czasu w okolicznościach przyrody. Coraz częściej jednak na drodze do spędzania czasu na łonie przyrody stają kleszcze i przenoszone przez nie choroby.

Kleszcze – czym są?

Kleszcze pospolite, z którym najczęściej możemy mieć do czynienia, są przedstawicielami rodziny pajęczaków. Zakres ich występowania obejmuje Polskę i resztę Europy. Kleszcze posilają się poprzez wypijanie krwi, pasożytując na swoich żywicielach nawet do 15 dni. Do szerokiego grona ich ofiar zaliczają się ludzie, zwierzęta domowe, takie jak psy i koty oraz zwierzęta leśne – lisy, sarny, jelenie, daniele, jaszczurki i ptaki.

Borelioza – Kraków – sezon na ukłucia kleszczy

Sezon na ukłucia kleszczy jest niestety bardzo różnorodny, ponieważ aktywność nimf, samic oraz samców kleszczy datuje się na okres marca aż do listopada. Larwy kleszczy, na które również dość łatwo jest się natknąć, cechują się zwiększoną aktywnością od kwietnia do października.

Do miejsc, w których najczęściej może dość do ukłucia kleszcza, należą okolice wykazujące się wyższą temperaturą oraz łatwą możliwością wbicia się jak pachy czy genitalia.

Borelioza Kraków – choroby

Kleszcze uważane są za wyjątkowo niebezpieczne ze względu na przenoszenie wirusa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (KZM) oraz bakterii, które doprowadzają do rozwoju boreliozy. W przypadku wirusa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (KZM) współczesna medycyna nie dysponuje skuteczną formą antybiotykoterapii w celu jego wyleczenia, dostępna jest jednak szczepionka, która stanowi działanie profilaktyczne. Borelioza jest możliwa do wyleczenia poprzez szybkie wdrożenie leczenia antybiotykami, jednak brak jest na nią szczepionki, która zapobiegłaby chorobie.

Borelioza Kraków – jak uniknąć?

By jak najlepiej zabezpieczyć się przed ryzykiem ukłucia przez kleszcza i zakażenia się wirusem KZM lub bakterią boreliozy należy unikać przebywania w terenach, gdzie występuje wysoka trawa. Podczas pieszych wędrówek na łonie przyrody zaleca się wybieranie odzieży z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w jasnej kolorystyce. Dobrą praktyką jest spryskiwanie lub smarowanie powierzchni ciała środkami, mającymi za zadanie odstraszać kleszcze. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało i upewnić się, czy nie doszło do ukłucia. Zaleca się również wykonanie profilaktycznego szczepienia na wirusa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Borelioza Kraków – objawy

Do osiowych objawów występujących przy boreliozie zaliczany jest tzw. rumień wędrujący. Wraz z nim osoba, która została ukłuta przez kleszcza, może doznawać bardzo wysokiej gorączki, dotkliwych bóli kostno-stawowych oraz znacznego osłabienia. Rozwijanie się boreliozy w organizmie człowieka jednoznacznie potwierdzić mogą badania laboratoryjne, które mają za zadanie sprawdzić, czy we krwi występują przeciwciała anty-Borrelia w klasie borelioza IgM oraz borelioza IgG.

Szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia antybiotykami może doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia.

0 Komentarz

Podobne