Strona główna » Jak uprawiać mieczyki w ogrodzie?

Jak uprawiać mieczyki w ogrodzie?

od dev4
kwiaty

Mieczyki to kwiaty, które pięknie wyglądają w każdym ogrodzie. Są one dość wymagające, dlatego warto je posadzić w odpowiedni sposób, by odwdzięczyły się szybkim wzrostem oraz pięknym wyglądem. Jak sadzić mieczyki w ogrodzie, by rosły szybko i nie chorowały? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Mieczyki – kiedy sadzić i jak to robić, by efekt był zgodny z oczekiwaniami?

Mieczyki są roślinami, które nie lubią zimna. Powinno się je wysadzać do gruntu dopiero wtedy, gdy temperatura ziemi osiągnie około 10°C. Przeważnie bezpieczny termin sadzenia stanowi przełom kwietnia i maja, ale zdarza się, że wiosna jest wyjątkowo ciepła – wtedy proces ten można przeprowadzić nawet kilka tygodni wcześniej. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy gleba w miejscu sadzenia nie jest podmokła, bo rośliny te nie przepadają za jej nadmiarem. Jeśli wiosna przebiega wyjątkowo deszczowo, powinieneś poczekać 2-3 tygodnie na lepszą pogodę.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego stanowiska. Mieczyki lubią słońce i glebę zasobną w składniki pokarmowe. Warto wybrać miejsce oddalone od innych roślin, które mogą być nosicielami chorób grzybowych. Sadząc mieczyki w cieniu, narażasz młode liście na zjedzenie przez ślimaki. Musisz pamiętać, że rośliny te sadzi się co roku, wykopując bulwy jesienią. Powinieneś każdorazowo zmieniać im stanowisko, bo wzrost w tym samym miejscu będzie powodować coraz gorsze efekty.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża

Aby mieczyki w ogrodzie cieszyły oko, powinieneś szczególną uwagę przyłożyć do odpowiedniego przygotowania podłoża. Zanim wsadzisz bulwy do ziemi, konieczne jest jej głębokie przekopanie. Do tego celu wystarczy wykorzystać szpadel ogrodowy. Najlepiej wykonywać tę czynność jesienią, ale jeśli tego nie zrobiłeś, nic nie stoi na przeszkodzie, by za pracę wziąć się wiosną.

Po przekopaniu ziemi należy ją starannie rozdrobnić. Do tego celu można wykorzystać grabki, a jeśli planujesz obsadzić naprawdę dużą rabatę, konieczne może być wsparcie glebogryzarki. Jeżeli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt zasobna w składniki pokarmowe, należy dodać do niej kompostu ogrodniczego. Pozwoli on dostarczyć roślinom odpowiedniej ilości składników pokarmowych od samego startu wegetacji. Dopiero tak przygotowana ziemia pozwoli skutecznie posadzić mieczyki w ogrodzie i cieszyć się ich szybkim wzrostem.

W jaki sposób sadzić mieczyki do ziemi?

Zanim jeszcze posadzisz rośliny, musisz wybrać odpowiednie cebule mieczyków. Warto się skupić na tych najdorodniejszych, ponieważ dadzą zdecydowanie najładniejsze kwiaty. Odrzucaj bulwy słabej jakości i uszkodzone, bo ich sadzenie nie zapewni ładnego, zdrowego wyglądu. Jeśli ziemia została wcześniej przygotowana, sam proces umieszczania cebul w ziemi nie jest specjalnie skomplikowany i poradzi sobie z nim nawet ogrodnik-amator, który nigdy wcześniej tego nie robił.

Jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką powinieneś zwrócić uwagę w trakcie sadzenia mieczyków, jest odpowiednio głębokie usadowienie cebulki. Przyjmuje się, że cebule powinno się umieszczać w ziemi na głębokość około 3 wysokościach bulwy. W praktyce oznacza to, że minimalna głębokość dołka nie powinna być mniejsza niż 10 cm. W przypadku odmian bardzo wysokich można posadzić je jeszcze głębiej. Mieczyki rosną dość wysoko, dlatego zbyt mało ziemi dla korzeni bardzo często skutkuje, że nie rosną w pionie.

Mieczyki rozmnażanie – jak wyhodować własne cebulki?

W warunkach amatorskich mieczyki rozmnażane są poprzez bulwy zastępcze i bulwki przybyszowe. Wykopuje się je po mniej więcej 4 tygodniach od końca kwitnienia i odrzuca się w całości części nadziemne. Następnie należy je osuszyć – najlepiej na słońcu (jeśli pogoda jest odpowiednia) lub w zamkniętym pomieszczeniu, wykorzystując do tego ciepłe i przewiewne powietrze. Po całkowitym wyschnięciu trzeba przenieść bulwy w chłodne miejsce i przechować do kolejnego sadzenia mieczyków.

Uprawa nie jest skomplikowana, a rośliny te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Kwitną dość krótko, ale wyglądają przy tym bajecznie. Idealnie prezentują się w wazonach, jak również na każdej kwiatowej rabacie.

0 Komentarz

Podobne