Strona główna » Jak wdrożyć ISO 141001 i co trzeba wiedzieć?

Jak wdrożyć ISO 141001 i co trzeba wiedzieć?

od dev4
szkolenia

Pod enigmatycznym oznaczeniem ISO 14001 kryją się zapisy normy, określające sposób wdrożenia i utrzymania System Zarządzania Środowiskowego w przedsiębiorstwie. Jest to druga po ISO 9001 z serii norm dotyczących systemów zarządzania, kompatybilna z Systemem Zarządzania Jakością oraz opublikowaną w 2018 roku normą ISO 45001, dotyczącą zarządzania BHP. Te trzy systemy są najczęściej integrowanymi w przedsiębiorstwach, ze względu na wiele wspólnych cech i sposób prowadzenia dokumentacji.

Posiadanie certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskowego bardzo często jest warunkiem przetargów lub wymagań Klienta podczas podpisywania umów. Nierzadko za wdrożony system naliczane są dodatkowe punkty podczas ubiegania się o kredyty lub przy obliczaniu składek ubezpieczeniowych. System daje też narzędzia do nadzorowania przepisów prawnych, których nieprzestrzeganie implikuje wysokimi karami.  Wiedza, jak uzyskać certyfikat ISO 14001 pozwoli na podjęcie decyzji o wdrożeniu systemu w firmie.

Jak wdrożyć ISO 14001?

Zarządzanie środowiskowe można wdrożyć w każdej firmie. W zależności od zakresu działalności i wielkości przedsiębiorstwa działania związane z ISO 14001 będą bardziej lub mniej rozbudowane. W pierwszej kolejności należy jednak zweryfikować, czym firma dysponuje w poszczególnych obszarach i gdzie należy uzupełnić braki. Jeżeli planujesz wdrożenie ISO 14001, w agm-konsulting.pl  proponujemy na początek przeprowadzenie audytu wstępnego. Konsultanci, posiadający wiedzę z zakresu prawa ochrony środowiska oraz wymagań normy zweryfikują wszystkie procesy, jakie odbywają się w zakładzie i określą zarówno mocne strony, jak i obszary, gdzie wymagane są działania naprawcze.

Niezależny audyt przeprowadzony przez konsultanta pokaże osobom zarządzającym firmą, jak wdrożyć ISO 14001. Pozwala również na uzyskanie pełnego obrazu stanu przedsiębiorstwa a przez to zaoszczędzić koszty podczas kolejnych etapów wdrażania. Należy bowiem wspomnieć, że to, ile kosztuje ISO 14001, zależy nie tylko od ceny samego audytu i certyfikacji przez akredytowaną jednostkę, ale również kosztów wynikających z wieloletnich, często nieświadomych zaniedbań, takich jak brak pozwoleń środowiskowych lub przeglądów technicznych budynków. Wykrycie wszystkich nieprawidłowości na wczesnym etapie prac pomaga na prawidłowe oszacowanie kosztów, samodzielne usunięcie niezgodności oraz bezproblemowe przejście audytu certyfikującego.

Szkolenia w ISO 14001

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak wdrożyć ISO 14001 są szkolenia, kształtujące proekologiczną świadomość pracowników. Załoga dowiaduje się, dlaczego wdrażane jest ISO 14001, co to jest segregacja odpadów oraz jaki bezpośredni wpływ wywiera ich praca na środowisko i ich własne życie.

Zarządzanie środowiskowe w infrastrukturze i procesach przedsiębiorstwa

Szacując, ile kosztuje ISO 14001, należy uwzględnić ewentualne inwestycje w infrastrukturę oraz procesy produkcyjne, które nie spełniają wymagań prawnych. Wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego otwiera również pole do wprowadzenia nowych technologii oraz innowacji proekologicznych, co przekłada się bezpośrednio na konkurencyjność przedsiębiorstwa. Opomiarowanie procesów przyczyni się do likwidacji ukrytego marnotrawstwa, co przełoży się na większe oszczędności mediów i materiałów.

Działalność przedsiębiorstwa jest obwarowana licznymi wymaganiami prawnymi. Niespełnienie tych wymagań wiąże się z ryzykiem nałożenia wysokich kar finansowych. Prawidłowo przeprowadzona w trakcie wdrażania ISO 14001 weryfikacja procesów, w powiązaniu z właściwymi dla nich przepisami prawa pozwoli na usunięcie ewentualnych naruszeń i braków.

Rozważając, jak uzyskać certyfikat ISO 14001 warto wziąć pod uwagę pomoc konsultanta, który służąc swoją wiedzą i doświadczeniem poprowadzi przedsiębiorstwo przez kolejne etapy wymagań normy. Wdrożenie ISO 14001 w agm-konsulting.pl w istotny sposób wspomaga firmę w tym procesie, pozwalając na oszczędności czasu, pieniędzy oraz unikanie licznych błędów.

 

0 Komentarz

Podobne