Strona główna » Jak wymienić szybkę w ciągniku rolniczym?

Jak wymienić szybkę w ciągniku rolniczym?

od dev4
ciągnik

Szyba to niewątpliwie jeden z najbardziej delikatnych elementów ciągnika rolniczego. Jest ona najbardziej narażona nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na zmienne warunki atmosferyczne. Moment, w którym ulegnie uszkodzeniu to potencjalne niebezpieczeństwo dla osoby kierującej pojazdem, ale także zapowiedź konieczności jej wymiany. Jeżeli spotkałeś się z takim problemem i podjąłeś decyzję o samodzielnej wymianie szyby, to musisz wiedzieć, że zadanie to bywa skomplikowane, lecz jest to jak najbardziej do zrobienia – potrzebujesz jedynie odrobinę wiedzy i umiejętności. Jak wymienić szybę w ciągniku samodzielnie? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Od czego zacząć wymianę szyby w ciągniku?

Wymiany szyby w ciągniku można dokonać w serwisie sprzętu rolniczego. Taka usługa jest jednak dość kosztowna, a ponadto nie zawsze taki serwis znajduje się w pobliżu – co jest dużym minusem, kiedy sprzęt rolniczy jest potrzebny do pracy. W takiej sytuacji można podjąć się samodzielnej wymiany szyby –  nie jest to zbyt trudnym zadaniem, a do jego wykonania wystarczy tylko kilka narzędzi, które bez problemu uda Ci się zakupić. W pierwszej kolejności pamiętaj o tym, aby zakupić nową szybę – tutaj warto pamiętać o dopasowaniu szyby dokładnie do posiadanego sprzętu – np. posiadając mtz 82 musisz zakupić części do mtz 82 – w innym przypadku montaż najpewniej zakończy się niepowodzeniem.

Obecnie bardzo łatwo jest zakupić nową szybę, jednak należy pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić ją przed montażem. Zanim dokonasz zakupu upewnij się, że nie ma ona mikropęknięć – podczas pracy przy dużym wskaźniku wstrząsów i częstych uderzeń niewielkich przedmiotów z otoczenia szyba, która posiada nawet najmniejsze uszkodzenia bardzo szybko może powtórnie pęknąć i znów konieczna będzie wymiana – a to ciągnie za sobą dodatkowe koszty. Jeżeli więc nie chcesz płacić podwójnie najpierw upewnij się, że kupujesz dobry jakościowo towar.

Czego potrzebujesz do wymiany szyby w ciągniku?

Jeśli chcesz wymienić szybę w ciągniku to potrzebujesz między innymi specjalnych preparatów – podstawowym z nich jest oczywiście specjalny klej do szyb. Innym niezbędnym produktem jest preparat odtłuszczający – najlepiej na bazie alkoholu, a także środek gruntujący. Wstawiając szyby do ciągników możesz korzystać z dwóch rodzajów kleju – szybko i wolnowiążącego. Jeśli postawisz na klej szybkowiążący, to szyba powinna na trwałe przywrzeć do karoserii w ciągu godziny, natomiast preparat wolnowiążący może spowodować, że cały proces wydłuży się do kilku, lub nawet kilkunastu godzin. 

Samodzielna wymiana szyby wymaga również posiadania kilku prostych narzędzi, takich jak: stalowy drut – do wycięcia uszkodzonej szyby z karoserii ciągnika, przyssawka – niezbędna do wyjmowania i wkładania szyby, oraz dobry nóż – który posłuży do wycinania uszczelek. W przypadku uszczelek również należy wiedzieć, na jakie produkty się zdecydować, aby wszystko dobrze się trzymało. Najłatwiejsze w montażu, a zarazem najbardziej wytrzymałe, są uszczelki gumowe. Ze względu na to, że są bardzo elastyczne pomagają one w tłumieniu drgań i wibracji – dzięki czemu żywotność szyby zostanie przedłużona. Podobnie jak w przypadku szyby, tak i uszczelka musi dokładnie pasować do posiadanego modelu ciągnika – musisz zatem kupić produkt dedykowany nie tylko konkretnej marce pojazdu, ale i jego określonemu modelowi. Najlepszym wyborem będą produktu, które są idealnie dopasowane do konkretnej wersji ciągnika, jednak w razie konieczności możesz skorzystać również z produktów uniwersalnych.

Kiedy pozbędziesz się starej szyby z pojazdu, to pamiętaj o tym, aby dokładnie oczyścić karoserię – używając do tego oczywiście środka odtłuszczającego. Przed przystąpieniem do dalszych działań dobrze także dokonać przymiarek – w tym celu świetnie sprawdzi się taśma malarska, którą możesz wyznaczyć dokładne miejsca montażu nowej szyby. Na koniec wystarczy jedynie nałożyć grunt oraz klej i zamontować szybę.

0 Komentarz

Podobne