Strona główna » Jak zorganizować przydomowy warsztat

Jak zorganizować przydomowy warsztat

od dev4
warsztat

Warsztat przy posesji to świetny pomysł zarówno dla pasjonatów, jak i osób myślących o rozpoczęciu własnej działalności. Jednak żeby efekt był zadowalający, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jak zorganizować przydomowy warsztat?

Jak urządzić warsztat w garażu?

Pierwszym krokiem w kierunku Twojego przydomowego warsztatu jest decyzja, gdzie taki warsztat ma się znaleźć. Najczęstszym wyborem będzie oczywiście garaż. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Po pierwsze, warsztat taki nie tylko będzie znajdował się blisko domu, ale często wręcz będzie nim połączony drzwiami. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz warsztatu, by pracować przy swoim wozie, czy naprawiać cudze – do pracy zawsze będziesz mieć blisko.

Po drugie, warsztat taki stanowić będzie niejako przedłużenie domu. Oznacza to mniejsze koszty eksploatowania. Kwestii takich jak ogrzewanie czy ochrona pomieszczenia nie musisz załatwiać osobno. Łatwo też będzie o przyłączenie prądu i wody. Co więcej, garaż zazwyczaj jest po prostu pomieszczeniem łatwo dostępnym. Bez problemu możesz do niego wjechać samochodem lub wnieść wszystkie niezbędne sprzęty.

A jak urządzić warsztat w garażu? Pierwszym krokiem będzie rozplanowanie przestrzeni. Garaż musi być odpowiednio duży, by zmieścić wszystkie potrzebne urządzenia. Pamiętaj o pozostawieniu miejsca, by móc wygodnie się przemieszczać i pracować. Jeśli w czasie pracy w warsztacie w domu będą przebywać inni mieszkańcy, warto też pomyśleć o wygłuszeniu pomieszczenia. Majsterkowanie potrafi narobić nie lada hałasu.

Jak wyposażyć warsztat?

Kiedy decydujesz się na warsztat domowy, wyposażenie to jedna z podstawowych rzeczy, o których musisz pomyśleć. Sam garaż i samochód to jeszcze nie warsztat. Do pełni szczęście potrzebny będzie jeszcze sprzęt. Odpowiedni sprzęt to nie tylko kwestia wygody. Jest on również gwarancją twojego bezpieczeństwa. Nie warto tutaj kombinować, bo można przypłacić to zdrowiem. W warsztacie powinien znaleźć się sprzęt, który będzie odpowiadał celom, jakie chcesz osiągnąć.

Jeśli warsztat ma służyć przede wszystkim do pracy przy autach, to podstawą jest profesjonalny podnośnik samochodowy. Pozwoli on na bezpieczną pracę przy wozie i wygodny dostęp ze wszystkich stron.

Jest też szereg innych, drobniejszych narzędzi, bez których żaden warsztat samochodowy się nie obejdzie. Są to:

  • Klucze płaskie,
  • Klucze nasadowe,
  • Śrubokręty o różnych końcówkach,
  • Adapter do akumulatorów,
  • Testery do akumulatorów,
  • Kable rozruchowe,
  • Imadło,
  • Kombinerki,
  • Lutownica,
  • Wiertarka.

Kolejną rzeczą jest szafka lub skrzynia na narzędzia. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Skrzynię łatwiej jest zabrać ze sobą, zaś w szafce łatwiej znajdziesz to, co akurat będzie potrzebne. Jedno jest pewne – najlepiej używa się narzędzi, w których panuje porządek, dlatego należy mieć dla nich wyznaczone miejsce.

Jednak skręcanie, wiercenie i lutowanie to nie wszystko. Przy samochodach często konieczne jest wykonywanie także wielu prozaicznych czynności. Chodzi tutaj o rzeczy takie jak wymiana płynów eksploatacyjnych (na przykład oleju), wymianę żarówek czy zwykłe odkurzanie i przemycie szyb. Warto być przygotowanym również na to.

Jakie są korzyści z takiego warsztatu?

Przydomowy warsztat samochodowy to duża wygoda. Nawet jeśli zdecydujesz się na warsztat o podstawowym wyposażeniu, to przy niewielkim koszcie uzyskasz miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o swój wóz.

Koszty eksploatacji samochodu w dużej mierze składają się właśnie z wizyt w warsztacie. To tam jedziesz, by wymienić olej lub opony z zimowych na letnie, lub odwrotnie. Przy nowszych samochodach wizyty w warsztacie może wymagać nawet tak prozaiczna czynność jak wymiana żarówki w lampie. Mając własny warsztat, uwolnisz się od wszelkich dodatkowych kosztów związanych z tymi czynnościami.

Przydomowy warsztat samochodowy zbudowany na własne potrzeby jest też świetnym początkiem, jeśli myślisz o pracy w zawodzie mechanika. Zaczynając od podstaw i naprawy samochodów swoich, rodziny i przyjaciół jesteś w stanie naprawdę wiele się nauczyć i zdobyć doświadczenie niezbędne do pracy.

0 Komentarz

Podobne