Strona główna » Naprawa dylatacji – jak i gdzie naprawić?

Naprawa dylatacji – jak i gdzie naprawić?

od dev4
naprawy

Dobrze wykonane posadzki są z reguły stosunkowo solidnym podłożem, które wytrzymuje wszelkie trudy codziennych prac. Nawet jednak te, które zostały położone zgodnie z zasadami budowlanymi, mogą pod wpływem czasu, eksploatacji i czynników zewnętrznych stracić swoje dotychczasowe właściwości. Stąd już blisko do różnego rodzaju pęknięć i ubytków dylatacji, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń całej posadzki. Wszelkie problemy z dylatacją należy więc jak najszybciej naprawiać, bo dość szybko możemy mieć do czynienia z efektem domina i całkowitym zniszczeniem podłoża. Samo więc nasuwa się pytanie – jak uszczelnić dylatację?

Dlaczego dylatacja jest tak ważna?

Aby płyta betonowa zachowywała się w sposób prawidłowy, a także ryzyko ewentualnych pęknięć było jak najniższe, wykonuje się tak zwaną dylatację posadzek. Sama dylatacja to dość fachowa nazwa na zwyczajne nacięcie posadzki w wybranym miejscu. Następnie jest ono wypełniane specjalną masą zwaną także kitem, który ma zapobiegać potencjalnym uszkodzeniom i umożliwiać płycie swobodną pracę. Jeżeli w pomieszczeniu nie przechowujemy ciężkich materiałów lub nie poruszamy się dużymi maszynami, to najprawdopodobniej nasza płyta będzie trzymać się w bardzo dobrym stanie. Jednakże jeśli po posadzce przemysłowej często poruszają się ciężkie pojazdy, wózki widłowe czy też paletowe, wtedy prędzej czy później możemy spodziewać się ubytków. Naprawa dylatacji, a w zasadzie stopień jej trudności i ostateczny koszt w dużym stopniu zależą od tego jak bardzo zaniedbaliśmy posadzkę. Złącza dylatacyjne mogą się szybciej wykruszać, gdy są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Różnice temperatur wpływają na częstotliwość naturalnego kurczenia i rozszerzania się materiału budowlanego, powodując w skrajnych sytuacjach uszkodzenia dylatacji, która czysto teoretycznie ma nas chronić przed tego typu zdarzeniami.

Naprawa dylatacji posadzek przemysłowych – jak się za to zabrać?

Całkowite zalanie otworów dylatacyjnych czy wymiana betonowych płyt to rozwiązania, które mogą nam przyjść do głowy, ale niestety nie są najlepszym pomysłem. Szczeliny dylatacyjne są bowiem absolutnie niezbędne, aby podłoże mogło swobodnie „chodzić”. Dodatkowo zapewniają one w pewnym stopniu ochronę dla całej posadzki przemysłowej. Zdecydowanie prostszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest naprawa szczelności dylatacji. Ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej, bo im mniejsze są uszkodzenia, tym łatwiejsza będzie naprawa. Jeżeli z kolei będziemy przeciągać renowację szczelin, może się okazać, że sama naprawa nie wystarczy, bo uszkodzone jest także całe podłoże betonowe. To już z kolei wiąże się z dużymi kosztami, których raczej wolelibyśmy uniknąć. Czas więc odgrywa tutaj kluczową rolę. Samo uszkodzenie dylatacji nie jest bowiem zbyt dużym problemem, nawet w przypadku posadzek przemysłowych. 

Wymiana i naprawa dylatacji

Uszkodzona dylatacja wiąże się z szeregiem problemów. Jest istotnym zagrożeniem dla przemieszczających się pracowników, utrudnia składowanie materiałów, a także ruch pojazdów. W konsekwencji może wiązać się także z dalszym uszkodzeniem podłoża. Naprawa dylatacji jest na tyle poważną sprawą, że najlepiej pozostawić ją w profesjonalnych rękach. Próba naprawy spoin dylatacyjnych na dużym obszarze posadzki przemysłowej bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi może spowodować jej dalsze uszkodzenia i niepotrzebne koszty. W takich sytuacjach najmądrzejszym wyjściem dla Ciebie będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy. Kompetentni pracownicy ocenią stan techniczny spoin i wyjaśnią, w jaki sposób powinno się je naprawić. Naprawa szczelności dylatacji najczęściej polega na jej odtworzeniu. O ile działania naprawcze zostały podjęte szybko, to najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie betonu i jego nacięcie. Absolutnie kluczową kwestią jest zabezpieczenie nowo powstałych szczelin przed czynnikami zewnętrznymi. Firmy zajmujące się tego typu naprawami najczęściej wykorzystują specjalne preparaty na bazie żywicy, które doskonale uszczelniają dylatację w posadzkach przemysłowych. Zatrudniając specjalistów, otrzymujesz swego rodzaju gwarancję, że prace zostaną wykonane w sposób prawidłowy, dylatację będą zabezpieczone na kolejne lata, a Ty nie będziesz musiał zawracać sobie nimi głowy.

0 Komentarz

Podobne