Strona główna » Biegi ultra – co to?

Biegi ultra – co to?

od dev4
biegi ultra

Dla przeciętnego kanapowca sama myśl o przebiegnięciu 5 czy 10 kilometrów jest męcząca. Są jednak ludzie, którzy są w stanie przebiec w czasie jednych zawodów dziesiątki, czy nawet setki kilometrów, i robią nawet kilka rady w roku. Mowa tu o startach w ultra maratonach. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co to są ultra biegi.

Od 5 km do ultra maratonu

Truizmem jest stwierdzenie, że bieganie to najprostsza forma ruchu. W Polsce aktywność ta jest na tyle rozpowszechniona, że kolorowo ubrane osoby, pokonujące biegiem chodniki czy leśne ścieżki nikogo już nie dziwi. Dla biegaczy – amatorów organizowane są biegi uliczne i terenowe, na różnych dystansach i nawierzchniach. Najczęściej spotykane dystanse to: 5 km, 10 km, półmaraton (21 km 97 m) oraz maraton (42 km 195 m). Mogą się one odbywać na terenie miasta lub na trasie przełajowej, w lasach lub na innych terenach. Bieg na dystansie dłuższym niż maraton nazywany jest ultra maratonem, a w skrócie – biegiem ultra.

Aby zachęcić rosnącą liczbę osób, pragnących przeżyć wspaniałą przygodę, sprawdzić wytrzymałość organizmu lub przekroczyć swoje granice, organizowane są biegi na dystansach ultra od 50 do kilkuset kilometrów. Najbardziej wymagające zawody rozgrywane są w ekstremalnych warunkach – w górach, na pustyniach czy nawet na biegunie południowym.

Czym różni się bieg ultra od innych?

Jest kilka różnic między krótszymi dystansami a biegami ultra. Najważniejsza to konieczność samowystarczalności zawodnika. Musi on na trasie umieć poradzić sobie ze zmęczeniem, zwątpieniem samotnością, drobnymi urazami, otarciami, pęcherzami, ciemnością i często brakiem oznakowania trasy. Jeśli nie straszne Ci takie przygody, sprawdź na własnej skórze, co to bieg ultra. O ile w czasie biegu ulicznego po mieście, na dystansie 10 km czy pół maratońskim możesz liczyć na kilka punktów z napojami czy przekąskami oraz świetnie oznakowaną trasą i kibicami, w czasie biegu ultra musisz nastawić się na długi, samotny bieg z przystankami co kilkanaście lub więcej kilometrów.

Dlatego tez biegacze ultra zabierają ze sobą takie wyposażenie, jak:

  • zegarek z wgraną trasą biegu lub mapę w formie papierowej,
  • plecak z bukłakiem zawierającym wodę lub napój izotoniczny,
  • folię termiczną,
  • lekką kurtkę przeciwdeszczową,
  • latarkę czołową,
  • jedzenie w postaci batonów czy żeli energetycznych.

Regulaminy większości biegów ultra zawierają listę wyposażenia obowiązkowego, którego brak może skutkować dyskwalifikacją. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Na niektórych dystansach możliwe jest pozostawienie w wyznaczonym punkcie, tak zwanym przepaku, dodatkowych przedmiotów, jak baterie jedzenie, termos gorącej herbaty i odzieży, w którą można się przebrać.

Skąd dowiedzieć się o biegach ultra?

Doświadczeni ultrasi mają swoje ulubione zawody, na których rokrocznie się pojawiają. Każdy jednak ma ochotę co jakiś czas sprawdzić się w nowym miejscu, nowym dystansie czy formule. Co więcej, z roku na rok przybywa na biegowej mapie Polski i Europy nowych, ciekawych wyzwań. Osoby, które na własnej skórze chcą przekonać się, co to jest bieg ultra, mogą przeszukiwać portale społecznościowe, na których pojawiają się informacje o organizowanych zawodach. Zapewne będą inspirować się również znajomymi ultrasami i ich barwnymi opowieściami o błocie, burzach, zgubieniu trasy i spotkaniach ze zwierzętami.

Warto jednak zerkać również na strony służące do zapisów na zawody biegowe i inne. Znajdziesz tam wykaz biegów wraz z możliwością zapisania się na nie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy i gdzie organizowane są interesujące Cię zawody. Sprawdź stronę https://elektronicznezapisy.pl/52/ultra.html i zaplanuj swój ultra sezon biegowy już teraz! Warto pamiętać, że im wcześniej się zapiszesz, tym niższa będzie opłata startowa.

Czy bieg ultra jest dla Ciebie?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Jeśli jednak niestraszne są Ci wielogodzinne wędrówki lub kilkudziesięciu kilometrowe wybiegania, lubisz wyzwania, nie boisz się deszczu, wiatru, błota i korzeni, to spróbuj sił w zawodach ultra maratońskich. Już wiesz, gdzie znajdziesz informację na ich temat.

0 Komentarz

Podobne