Strona główna » Jak działa sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Jak działa sieć komputerowa i jakie są jej rodzaje?

od dev4
sieć komputerowa

W dzisiejszych czasach niemal każda osoba korzysta z różnego rodzaju sieci komputerowych. Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl, mówiąc o sieci komputerowej to internet. Korzysta się z niego w domu, w pracy, a dzięki urządzeniom mobilnym tak naprawdę w każdym dowolnym miejscu. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie jest taka sieć i jakie są jej rodzaje.

Czym jest sieć komputerowa?

Ogólnie rzecz ujmując, sieć komputerową określić można jako grupę komputerów oraz innych urządzeń peryferyjnych, które są ze sobą połączone, a dzięki temu dzielić mogą ze sobą wspólne zasoby danych. Transfer wspomnianych danych między komputerami i urządzeniami możliwy jest dzięki zastosowaniu odpowiednich kanałów oraz oprogramowania. Każde urządzenie, które wchodzi w skład sieci, nazywane jest punktem sieciowym. Korzystanie z sieci komputerowych wiąże się z wieloma konkretnymi zaletami. Pozwalają one na komunikację między ludźmi, wymianę między sobą różnego rodzaju danych i to wszystko bez względu na odległość.

Jakie możliwości dają sieci komputerowe?

Sieci komputerowe wykorzystywane są w różnych celach. Wskazać można tu choćby na wymianę danych między komputerami, udostępnianie plików, dzielenie się zasobami sprzętowymi, możliwość kontaktu między ludźmi na odległość, a także na możliwość zdalnego sterowania urządzeniami.

Jak urządzenia łączą się z siecią komputerową?

Urządzenia w ramach sieci komputerowej mogą się ze sobą łączyć za pomocą fal radiowych, miedzianych przewodów lub za pomocą przewodów światłowodowych. Aby jednak sieć mogą działa w pełni sprawie i wydajnie konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów. Mowa tu o serwerach, hostach, routerach i modemach oraz o odpowiednim oprogramowaniu.

Jakie są rodzaje sieci komputerowych?

Wyróżnić można pięć podstawowych rodzajów sieci komputerowych. Pierwszy rodzaj to sieć PAN (Personal Area Network). Jest to sieć osobista o najmniejszym zasięgu. Najczęściej wykorzystywana jest do wymiany danych między urządzeniami w domu lub biurze. Drugi rodzaj sieci to sieć LAN (Local Area Network). Działa na podobnej zasadzie, jak sieć PAN jednak swoim zasięgiem obejmuje znacznie większy obszar. Przykładowo nie są już jedynie urządzenia w jednym mieszkaniu czy biurze, lecz urządzenia w całym budynku. Najczęściej urządzenia w ramach sieci LAN łączą się za pomocą Wi-Fi. Kolejny rodzaj sieci to sieć CAN (Campus Area Network). Z tym rodzajem sieci często spotkać można się w ośrodkach akademickich. Sieć pozwala na połączenie ze sobą urządzeń w kilku budynkach. Czwarty rodzaj sieci to sieć MAN (Metropolitan Area Network). W tym przypadku sieć objąć może całe miasto. Zwykle wykorzystuje się do tego przewody światłowodowe lub fale radiowe. Przykładem sieci MAN może być sieć komputerowa w Białymstoku. Ostatni typ sieci komputerowej to sieć WAN. Jest to sieć o największym zasięgu. Pozwala na wymianę danych między urządzeniami, które oddalone są od siebie nawet o tysiące kilometrów. Przykładem takiej sieci jest właśnie internet.

Jak założyć sieć komputerową?

Zakładanie sieci komputerowej, bez względu na jej wielkość, często nie jest zadaniem łatwym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest tu zwrócenie się o pomoc do fachowców. Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w zakładaniu sieci komputerowych. Wskazać można tu choćby na Sieci Komputerowe – Białystok.

0 Komentarz

Podobne