Strona główna » Korniki – jak się ich pozbyć z domu?

Korniki – jak się ich pozbyć z domu?

od dev4
robak

Korniki to rodzaj chrząszczy, które występują na całym świecie. Mają one duży wpływ na ekosystem lasów. W Polsce istnieje wiele gatunków korników, jednak najbardziej znaną jego odmianą jest kornik drukarz. 

 

Kornik drukarz 

 

Rozmiar dorosłego osobnika to 4,5 mm. Ma on ciemnobrązowe ubarwienie oraz krępe walcowate ciało, które pokryte jest włoskami czuciowymi. Ma on dość krótkie odnóża. Niestety zarówno samiec, jak i samiczka są mega do siebie podobni, przez co bardzo trudno jest odróżnić tego typu owady od siebie. Długość życia kornika drukarza to 2-3 lata. Korniki te atakują głównie świerki pospolite oraz od czasu do czasu inne drzewa iglaste takie jak sosnę, jodłę i modrzew. 

 

Podstawowe metody zwalczania korników

 

Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się korników, nie jest prosta i jednoznaczna. O pozbyciu się jakichkolwiek szkodników tego typu decyduje podmiot prowadzący profesjonalną ewidencję drzew. Ogląda on odwłoki chrząszczy i podejmuje decyzje o ewentualnej regeneracji drzew, a także możliwości podjęcia działań w celu wytępienia szkodników. Korniki zwalcza się kilkuetapowo, a metody, które są stosowane to, np. wycinka drzew, w których znajdują się larwy kornika. 

 

Rzadziej stosowane metody zwalczania korników

 

Rzadsze i ostateczne metody stosowane w celu pozbycia się korników to np. rozłożenie tak zwanych wabików w formie pułapek feromonowych. Stosowane są głównie wersje pułapek skrzynkowych. 

 

Jak zwalczyć szkodniki naturalnymi metodami?

 

Istnieją szczegółowe opracowania, które opisują naturalne metody zwalczania korników. Jedną z nich jest zwiększenie populacji ptaków, które zjadają korniki. Należy zwiększyć ilość dzięciołów trójpalczastych, znajdujących się w tym rejonie. 

 

Korniki w domach

 

Często ludzie zadają sobie pytanie, skąd tego typu szkodniki znalazły się w ich domu w drewnie oraz ile czasu potrzeba zanim dojdzie do ich całkowitego wyeliminowania. Na samym wstępie, przed przystąpieniem do prac związanych z wytępieniem kornika, należy zlokalizować siedzibę owadów oraz dobrać metodę, jaką będzie się je usuwać. Po analizie podejmowana jest decyzja, czy jest się w stanie samemu pozbyć nieproszonych gości, czy jednak zmuszony będziesz skorzystać z usług firmy, która zajmie się całym zagrożeniem, lecz wtedy będziesz musiał opuścić dom. 

 

Kornik w drewnie – zwalczanie w domu

 

Dobór najlepszej metody do zwalczania korników wymaga ustalenia i przeanalizowania takich parametrów jak: zakres porażenia drewna, dostęp do drewna, rodzaj drewna oraz rodzaj szkodnika, z jakim ma się styczność, a także obiekt, w którym znajdują się larwy. Bardzo często w celu pozbycia się nieproszonego gościa używa się gazu, który uśmierca owady, które znajdują się w drewnie. Trzeba jednak pamiętać, że gazować dane miejsce trzeba kilka razy przez określony czas, ponieważ zbyt krótki czas oprysku może sprawić, że część korników i tak przeżyje i będzie żerować dalej, a w najgorszym wypadku się ponownie rozmnażać. 

 

Walka z kornikami znajdującymi się w więzi dachowej 

 

Najczęściej w domach murowanych korniki żerują w więzi dachowej. Jednak zabiegi zwalczania takich szkodników przeprowadza się również w domach wykonanych z drewna lub w pomieszczeniach drewnianych. 

 

Różnego typu środki na korniki

 

Najczęstszym środkiem na korniki jest żelowy preparat do leczenia i ochrony drewna Xillix Gel. Przed jego użyciem należy przygotować daną powierzchnię. Muszą zostać wyeliminowane wszystkie ubytki z drewna, a także wystające jego kawałki. Sam preparat powinien być nakładany przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą aplikować kolejne warstwy preparatu w odpowiednim odstępie czasowym. 

 

Najskuteczniejsze metody na zwalczanie korników 

 

Jest nią fumigacja, czyli gazowanie domu, dachu czy budynku. Fumigacja ma jedną dużą zaletę, której większość metod nie posiada, a mianowicie za jej pomocą można usunąć wszystkie szkodniki jednocześnie. Gaz jest w stanie dotrzeć do przestrzeni, gdzie ma się do czynienia z drewnem pokrytym dodatkowo powłoką lub kiedy jest ono zabudowane, niedostępne. 

 

Jak widać pozbycie się korników nie jest wcale takie trudne i w momencie, gdy w danym miejscu jest ich mało, a miejsce to jest łatwo dostępne, to można samemu się z nimi uporać, jednak gdy dana lokalizacja jest trudno dostępna, a nieproszonych gości jest dużo, to warto do tego typu prac zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę. 

0 Komentarz

Podobne