Strona główna » Szczelinomierz – jak go używać?

Szczelinomierz – jak go używać?

od dev4

Szczelinomierz to nic innego, jak urządzenie pomiarowe, które pozwoli na zmierzenie odległości pomiędzy dwoma elementami. Warto przyjrzeć się, jakie dokładnie znajduje ono zastosowanie oraz na jakie rodzaje się dzieli.

Szczelinomierz – czym dokładnie jest?

Można z łatwością się domyślić, do czego służy to urządzenie, gdyż zawarte jest to już w samej nazwie. Radzi sobie ono niezwykle dobrze w sytuacjach, gdzie miejsca jest bardzo niewiele, a pomiar jest niezwykle ważny. Znalazł sobie przez to zastosowanie w przeróżnych warsztatach, a szczególnie samochodowych. Urządzenie to używane jest również w różnych branżach przemysłu – w skrócie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zmierzenie odległości pomiędzy dwoma elementami. Warto wiedzieć, że szczelinomierz nie występuje tylko w jednej postaci. Jakie rodzaje tego urządzenia można spotkać?

Rodzaje szczelinomierza – jak mierzą?

Jak z większością urządzeń, również szczelinomierze można spotkać w różnych wersjach. Na rynku narzędziowym najczęściej można zauważyć dwa rodzaje – opcję klinową i listkową. Czym się od siebie różnią?

  • Szczelinomierz listkowy – jest to klasyczna i podstawowa wersja tego urządzenia. Jak mierzy szczelinomierz tego rodzaju? Przede wszystkim dokładnie i w sposób, który jest możliwy do odczytu również po wyciągnięciu ze szczeliny. Właśnie dlatego sprawdzi się on najlepiej w miejscach i przypadkach, gdzie nie ma wiele miejsca do operowania narzędziem. Po rozłożeniu przypomina on swoją budową wachlarz. Dla pomiaru należy umieścić kolejne płytki w szczelinie, aż któraś z nich wypełni przestrzeń całkowicie.
  • Szczelinomierz klinowy – to opcja, która niestety słabo poradzi sobie z niewielką przestrzenią roboczą. Jego wygląd przypomina klin ze skalą pomiarową, stąd sama nazwa. Jest dość wygodny, jednak tylko w odpowiedniej przestrzeni. Wkłada się go do danej szczeliny, aż jego rozszerzająca się powierzchnia ulegnie zablokowaniu – wtedy należy odczytać pomiar.

Jak widać, szczelinomierze różnią się od siebie budowami, jednak ich zadanie wciąż jest takie samo. Wybór odpowiedniego rodzaju jest kluczowy. Warto stosować się zasadą przestrzeni roboczej – im mniejsza, tym lepszym rozwiązaniem będzie opcja listkowa.

Jak wybrać odpowiedni szczelinomierz?

Wydawać by się mogło, że odpowiedni rodzaj wystarczy, jednak nie do końca tak jest. Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego sprzętu, warto przyjrzeć się jeszcze innym jego aspektom. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że najlepiej jest kupować sprzęty, które zostaną z nami przez długie lata. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonano szczelinomierz. Najczęściej można spotkać to urządzenie w wersji ze stali szlachetnej, która jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Wydawać by się mogło, że to idealny wybór, jednak niekoniecznie. Problemy zaczynają się, gdy pracujemy w dużych temperaturach, gdyż materiał ten rozszerza się od ich wpływu. Właśnie dlatego dobrze jest pomyśleć o opcji mosiądzowej, dzięki której pomiary będą dużo bardziej precyzyjne.

Jeśli bierzemy pod uwagę szczelinomierz listkowy, warto też zwrócić uwagę na ilość jego listków – im jest ich więcej, tym pomiar będzie dokładniejszy. Warto też wiedzieć, że każda z blaszek nie powinna być zbyt długa, gdyż łączy się to z większym prawdopodobieństwem ich zgięcia.

Szczelinomierz – jak używać?

Szczelinomierz typu listkowego posiada stalową oś, na której zamieszczono blaszki o różnej grubości – zazwyczaj postępują one co 0,5 mm, jednak można spotkać się też z innymi wersjami, które zmieniają dokładność urządzenia. Jak mierzy szczelinomierz? To proste. Wystarczy włożyć odpowiednią blaszkę w szczelinę, a jej wypełnienie będzie oznaczało, że taka właśnie odległość dzieli dwa elementy.

Jak widać, szczelinomierz jest niezwykle przydatnym urządzeniem, które jest jednocześnie proste w obsłudze. Znajduje swoje zastosowanie najczęściej w warsztatach samochodowych, jednak przyda się również do wielu prac domowych, przez co warto mieć go w swojej narzędziowej kolekcji.

0 Komentarz

Podobne