Strona główna » Jak odliczyć wynajem samochodu?

Jak odliczyć wynajem samochodu?

od dev4
auto

Samochody w dzisiejszych czasach są najpopularniejszym oraz najpraktyczniejszym środkiem transportu. W bardziej zaludnionych miastach prawie każdy mieszkaniec posiada auto. Często dzieje się również tak, że pojazd jest po prostu wypożyczany. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz korzystanie ze sprawnego oraz nowoczesnego pojazdu. Warto rozejrzeć się za renomowaną wypożyczalnią samochodów w Bytomiu lub innym dużym mieście. Często istotną rolę w całym procesie wynajmu grają opłaty. Mowa nie o kwocie, którą powinniśmy zapłacić właścicielowi wypożyczalni, a o tej, którą musimy później odliczyć – jeżeli wypożyczamy auto do celów firmowych. Jeśli nie wiesz, jak odliczyć VAT od wynajmu samochodu osobowego, to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się, jak to zrobić, oraz poznasz kilka przydatnych wskazówek dotyczących regulacji opłat związanych z tym tematem.

Jak wygląda przy wynajmie auta odliczenie VAT?

Musisz wiedzieć, że jako podatnikowi przysługuje Ci pełne odliczenie podatku VAT, gdy samochód posiada jeden rząd siedzeń, które oddzielone są przegrodą bądź ścianką od części przeznaczonej do przewozu ładunków, czyli bagażnika. To samo tyczy się pojazdu posiadającego oddzielną kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń, czy też z nadwoziem stanowiącym oddzielny element pojazdu. Odliczenie VAT obowiązuje również w przypadku wynajmu pojazdów objętych przepisami specjalnymi. Można nazwać tę kategorię pojazdami specjalnymi. Gdy podane warunki nie są spełnione, to pełne odliczenie VAT będzie możliwe tylko, gdy prowadzona jest kilometrówka lub pojazd służy wyłącznie do celów firmowych. Tak samo działa zgłoszenie auta do Urzędu Skarbowego przez specjalny formularz bądź stworzenie specjalnego regulaminu dotyczącego jego użytku w działalności.

Jak rozliczyć wynajem samochodu związany z pracą?

Jeśli nie jesteś osobą samozatrudnioną, może się zdarzyć, że Twój pracodawca nakaże Ci wynająć jakiś samochód w celu biznesowym. Jeśli pracujesz w jednej części Polski, a Twój przełożony chciałby, abyś udał się do odległego miasta w celu wykonania jakiegoś zadania, wynajem samochodu będzie jedną z kilku opcji. Wypożyczenie pojazdu w tym celu będzie mogło zostać odliczone, ale zależy to od tego, czy Twój pracodawca zwróci Ci poniesiony wydatek czy też nie. Prawdopodobnie dostaniesz specjalne dofinansowanie z pracy w tym celu. Jeśli tak, to jest to jego odliczenie biznesowe i nie możesz go zażądać po swoim powrocie.

Samochód na wynajem – odliczenie VAT a samozatrudnienie

Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, śmiało możesz dokonać wynajmu samochodu, ponieważ podróżujesz w celu służbowym i potrzebujesz transportu, bez którego zwyczajnie nie dotrzesz na miejsce. Jest to też konieczne, gdy Twój własny pojazd jest w warsztacie i wymaga profesjonalnej naprawy, a Ty musisz mieć jakiś środek transportu. Jeśli korzystasz z pojazdu w trakcie wykonywania codziennych czynności w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, musisz odjąć osobistą jazdę od wszystkich przejechanych kilometrów. Na przykład, jeśli przejechałeś 1000 km, a w tym 500 km było związanych z Twoją firmą, możesz odliczyć 50% kosztów wynajmu samochodu. Kilometry biznesowe zaczynają się pod Twoim domem, jeśli oczywiście prowadzisz biuro w domu i pod warunkiem, że nie zatrzymujesz się w drodze na osobiste sprawunki. Jeśli nie prowadzisz domowego biura, Twoje kilometry służbowe zaczynają się, gdy opuścisz siedzibę swojej firmy.

Odliczenie kosztów związanych z opieką medyczną

Pamiętaj, że możesz również odliczyć koszty transportu związane z opieką medyczną niezbędną dla siebie lub Twoich bliskich. Jeśli nie posiadasz samochodu i wynajmujesz go w celu dotarcia na miejsce leczenia, możesz ubiegać się odliczenie jego kosztu. Zależy ono od tych samych zasad, które obowiązują w przypadku podróży związanych z pracą. Jeśli zatrzymasz się w połowie drogi do celu, aby odwiedzić przyjaciela, ta część jest osobistym kilometrażem. Odliczenie można kalkulować tylko jako procent kosztu wynajmu samochodu związanego z głównym celem podróży.

 

 

0 Komentarz

Podobne