Strona główna » Filtr przemysłowy – co to jest?

Filtr przemysłowy – co to jest?

od dev4

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się filtry przemysłowe. Najogólniej mówiąc te urządzenia służą do filtracji. Jak sama nazwa wskazuje, szerokie zastosowanie znajdują one w przemyśle. Na rynku jest szeroki wybór tych urządzeń, dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na temat ich działania. Wyróżnić można kilka głównych rodzajów filtrów:

  • powietrza
  • gazowe
  • aerofiltry
  • igłofiltry

Największą popularnością cieszą się filtry powietrza przemysłowe z racji możliwości stosowania w wielu miejscach.

Jakie są rodzaje filtracji?

Pomimo istnienia wielu rodzajów filtrów na rynku, rozróżnia się dwa rodzaje filtracji – oczyszczającą i rozdzielającą. Pierwsza z nich stosowana jest do zawiesin o stężeniu fazy stałej <0.1%, jej produktem jest filtrat. Drugą  z nich stosuje się, aby otrzymać filtrat lub wartościowy osad z zawiesin o stężeniu fazy stałej >1%. Filtry różnią się od siebie przede wszystkim zasadą działania, przeznaczeniem. skutecznością oczyszczenia i ceną.

Czy za ceną idzie jakość?

W przypadku filtrów przemysłowych – zdecydowanie tak. Kiedyś powszechnie uważano, że „im taniej tym lepiej”, na szczęście czasy i podejście ludzi się zmieniły. Wyższa cena urządzeń bardzo często idzie w parze z jakością. W tej branży za produkty renomowanych przedsiębiorstw trzeba zapłacić więcej niż za filtry mało znanych firm. Mamy wtedy jednak pewność, że nie kupujemy „kota w worku”. Można wtedy od zakupionego produktu oczekiwać bezawaryjności, długiego czasu pracy, skuteczności i opłacalności w długoterminowej perspektywie.

Filtr przemysłowy przeciwpyłowy – czym jest?

Przeciwpyłowy filtr przemysłowy to szczególny rodzaj filtra. Znajduje zastosowanie w takich miejscach jak fabryki, magazyny czy hale produkcyjne – wszędzie tam, gdzie jest wysoki stopień zapylenia. Służy on zbieraniu wszelkich cząsteczek i brudu, który unosi się w powietrzu. Filtry przemysłowe montuje się w wielu obiektach, często też urządzeniach.

Wybierając przemysłowy filtr przeciwpyłowy do domu najlepiej wziąć filtr typu HEPA. Idealnie sprawdzi się w domowych warunkach i zredukuje obecność pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli jednak planujesz zakup filtru do pomieszczeń, w którym zapylenie jest wszechobecne warto rozważyć wybór typu ULPA.

Czy zamienniki to opcja godna uwagi?

W kwestii zamienników zastępujących oryginalne części filtrów trzeba bardzo uważać. Źle dobrane części konstrukcji mogą sprawić, że parametry filtrów przemysłowych oraz ich żywotność ulegną znacznemu pogorszeniu. Produkt tańszy nie będzie gorszy od oryginalnego tylko wtedy, gdy dostawca zamiennika będzie sprawdzony, a część zamienna nie będzie odbiegać parametrami od tej oryginalnej. Wymagana jest tutaj szeroka specjalistyczna wiedza w temacie budowy filtrów i ich działania. Wartą zaznaczenia kwestią jest to, że producenci części zamiennych nie są producentami filtrów. Kupując zamienniki trzeba uważać na firmy, które nie mają sprawdzonego zaplecza technicznego i doświadczenia w branży. Podsumowując można powiedzieć, że warto oszczędzać, ale z głową.

 

Filtr przemysłowy – produkt warty kupna?

Obecnie proces filtracji znajduje praktyczne zastosowanie w wielu branżach. Obróbka metalu w niewłaściwych warunkach, w której brakuje odpowiedniego filtra przemysłowego jest skrajnie niebezpieczna. Podobnie jest z pracą w fabrykach czy halach produkcyjnych, gdzie brak filtracji może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i zmniejszeniu produktywności pracowników. Zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy, może dać same pozytywne skutki.

W życiu codziennym, przemysłowy filtr powietrza w mieszkaniu lub domu to standard, który znacząco poprawia komfort życia. Jego działanie jest szczególnie widoczne w mieście zimą, kiedy to smog potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat filtracji przemysłowej, odwiedź stronę https://naar.pl/filtry-przemyslowe-czym-sa-i-jak-je-wykorzystujemy/.

0 Komentarz

Podobne