Strona główna » Hosting a księgowość – jak rozliczać usługi hostingowe?

Hosting a księgowość – jak rozliczać usługi hostingowe?

od dev4
strona internetowa

Obecnie w prowadzeniu działalności gospodarczej Internet odgrywa ogromną rolę. Marketing internetowy jest kluczowym narzędziem promocji marki, a głównym jego elementem jest strona www. Posiadanie firmowej strony internetowej wymusza korzystanie z usług hostingowych. Udostępnianie przestrzeni w tzw. chmurze, czyli hosting, z roku na rok zyskuje na popularności, ale nawet takie usługi podlegają rozliczeniu.

Usługi hostingowe – na czym polegają?

Aby witryna internetowa mogła w pełni funkcjonować, niezbędne jest wykupienie domeny oraz wypełnienie strony treścią. Cała jej zawartość musi znaleźć się w jednym miejscu, na serwerze. W tym celu wiele firm korzysta z ofert dostawców usług hostingowych, które są płatne, a w działalności gospodarczej podlegają rozliczeniu. Podstawą hostingu jest udostępnienie klientowi określonej przestrzeni serwera. Właściciel serwera zobowiązany jest do zapewnienia poprawnego działania dysków i stałego połączenia z Internetem. Serwery działają całodobowo i umożliwiają funkcjonowanie stron internetowych bez zbędnych przerw. Dzięki hostingowi strona www, która jest wizytówką przedsiębiorstwa, a także firmowe konta pocztowe działają bezproblemowo.

Jak rozliczać usługi hostingowe?

Korzystanie z usług hostingowych przyczynia się do wzrostu przychodów firmy, więc są one traktowane jako koszty ich uzyskania (KUP). Zgodnie z ustawą podatkową hosting nie został umieszczony na liście kosztów wyłączonych ustawowo z wydatków, więc jak najbardziej podlega rozliczeniu. Katalog limitowanych kosztów uzyskania przychodu zawiera w sobie:

usługi doradcze,

usługi reklamowe,

usługi badania rynku,

zarządzanie i kontrolę,

przetwarzanie danych,

ubezpieczenia,

gwarancje,

poręczenia.

Hosting nie może zostać zakwalifikowany do żadnej z tych usług, więc w 100% powinien być traktowany jako koszty uzyskania przychodu. Podatnik, a więc firma, korzystająca z usług hostingowych, ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu. Może wybrać metodę kasową lub memoriałową, ale najważniejsze jest to, aby zgłosić wybrany sposób rozliczania w urzędzie skarbowym.

Rozliczanie usług hostingowych dla obiektów noclegowych

Sektor turystyczny obejmuje nie tylko branżę hotelarską i gastronomiczną, ale również biura podróży oraz agentów i pośredników. Obiekty noclegowe klasyfikuje się jako branżę hotelarską. Świadczenie usług noclegowych, w tym także z wyżywieniem, nazywane jest działalnością gospodarczą. W rezultacie, osoby, zajmujące się taką działalnością, stają się przedsiębiorcami. Właściciele obiektów z sektora turystycznego w celu zaistnienia w Internecie, decydują się na wykonanie strony internetowej, wykupienie oraz rejestrację domeny, a także hosting. Dzięki marketingowi internetowemu firmy z branży turystycznej notują wzrost liczby klientów i zyski, a strony internetowe są doskonałym narzędziem do rozpowszechniania przekazu w sieci. Tę branżę obowiązują takie same zasady, jak właścicieli firm reprezentujących inne sektory gospodarki. W tym przypadku usługi hostingowe również należy rozliczać jako koszty uzyskania przychodu (KUP).

0 Komentarz

Podobne