Świeże, czyste powietrze w domu oraz optymalna temperatura otoczenia to dobrodziejstwa wynikające z użytkowania klimatyzacji domowej. Fakt, że urządzenie dostarcza nam czyste powietrze, jest konsekwencją zastosowania systemu filtrów, kanałów oraz prawidłowej pracy urządzenia głównego – klimatyzatora. W interesie użytkowników jest dbanie o prawidłowe działanie całego systemu oraz jego regularne czyszczenie, by rozprowadzane po domu powietrze rzeczywiście było zdrowe i czyste. Jak dbać o klimatyzację w domu? Jakie czynności można wykonać samodzielnie, a do których lepiej wezwać fachowców?
Dlaczego regularne dbanie o klimatyzację domową jest konieczne?
Powietrze, które w domu z klimatyzacją zostaje wprowadzone do wewnętrznego obiegu, pochodzi z zewnątrz. Aby było rzeczywiście czyste, pozbawione kurzu i pyłów, przechodzi najpierw przez filtry powietrza. W niektórych systemach klimatyzacji domowej wykorzystywane są również filtry odwadniające, plazmowe bądź jonizatory, które poza usuwaniem kurzu, dodatkowo osuszają powietrze i usuwają część alergenów.
Po pewnym czasie, w wyniku normalnej eksploatacji, na filtrze osadzać zaczną się cząstki kurzu i pyłu. Mogą one z jednej strony zmniejszyć efektywność urządzenia, z drugiej zaś zwiększyć pobór mocy. Dodatkowo, obecne na filtrze cząstki mogą po pewnym czasie przedostawać się do kanałów powietrznych oraz stanowić miejsce bytowania dla rozmaitych drobnoustrojów. Niektóre z nich, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, powodując ciężkie choroby układy oddechowego, takie jak np. choroba legionistów. Podobnie groźne mogą być zarodniki grzybów, rozwijających się w nieodgrzybianych regularnie przewodach.
Jak samodzielnie dbać o klimatyzację?
Jak dbać o klimatyzację we własnym zakresie? Po pierwsze, za pomocą miękkiej szmatki i ewentualnie ciepłej wody z łagodnym detergentem regularnie przecierać wloty i wyloty powietrza klimatyzatora.
Użytkownicy domowi mogą również samodzielnie czyścic filtry. Najlepiej robić to nie rzadziej niż co 2 miesiące, w sposób podany w instrukcji przez producenta. Większość filtrów można wyczyścić miękką szczotką lub odkurzaczem. Niektóre z klimatyzatorów wyposażone są w system monitorowania stanu filtrów, który informuje o konieczności ich wyczyszczenia bądź wymiany.
Kiedy wezwać specjalistów, by zadbali o klimatyzację?
Poza regularnym czyszczeniem zewnętrznych wlotów i wylotów powietrza oraz wymianą lub odkurzeniem filtrów, konieczne są również dokładne przeglądy, konserwacja oraz odgrzybianie systemu. To zadanie jednak należy zlecić fachowcom, zatrudniając pracowników serwisu klimatyzacji.
Jak dbać o klimatyzację w domu?
Każdy system klimatyzacji domowej powinien być wyposażony w specjalny otwór rewizyjny, umożliwiający wprowadzenie do przewodów powietrznych szczotki do ich czyszczenia. Takie czyszczenie mechaniczne, przeprowadzane za pomocą szczotki rotacyjnej, umożliwia usunięcie wszelkich osadów i złogów kurzu i pyłu, osadzających się na wewnętrznych ścianach kanałów powietrznych podczas pracy systemu. Zanieczyszczenia są następnie zasysane i usuwane z przewodów.
Samo pozbycie się osadów nie jest jednak wystarczające, jeśli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo użytkowania domowej klimatyzacji. Bardzo ważne jest również stosowanie preparatów biobójczych, w celu usunięcia potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców mogłyby stanowić drobnoustroje chorobotwórcze, roznoszone przez system klimatyzacji po wszystkich pomieszczeniach.
Odgrzybianie klimatyzacji w Białymstoku najlepiej przeprowadzać co najmniej raz w roku. Należy pamiętać, że wprowadzane do kanałów powietrznych preparaty grzybobójcze mogą nie być obojętne dla zdrowia ludzi. Dlatego po zakończeniu procedury, cały system musi zostać dokładnie wywietrzony.
Niestety, w przypadku stałego stosowania tego samego środka biobójczego, mikroorganizmy mogą się na niego uodpornić. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest regularne korzystanie z usług tej samej firmy. Pracownicy serwisu wiedzą, jakie preparaty były używane i w razie potrzeby zastosują inne środki, by uniknąć sytuacji powstania szczepów drobnoustrojów odpornych na dezynfekcję.