Strona główna » Jak dbać o włosy średnioporowate?

Jak dbać o włosy średnioporowate?

od dev4
włosy

Zadbane, dobrze wyglądające włosy są marzeniem każdej kobiety. Codzienna stylizacja i działanie czynników mechanicznych i środowiskowych bardzo często doprowadza do obniżenia ich kondycji, co objawia puszeniem, przesuszeniem i widocznym zmatowieniem pasm. Jednym ze sposobów na przywrócenie im blasku jest stosowanie kosmetyków pielęgnujących, do których zalicza się szampony, maski oraz odzywki. Aby ich działanie mogło faktycznie wpływać na poprawę stanu włosów, ich składniki aktywne powinny być ściśle dopasowane do porowatości kosmyków. Jak dbać o włosy średnioporowate? Jakie kosmetyki sprawdzą się do poprawy kondycji włosów średnioporowatych?

Co to znaczy włosy średnioporowate?

Włosy są bez wątpienia największym atrybutem każdej kobiety. Wiele Pań każdego dnia zajmuje się ich odżywianiem i starannym stylizowaniem tak, by fryzura prezentowała się w nienaganny sposób. Kondycja pasm jest zależna od licznych czynników środowiskowych, genetycznych oraz mechanicznych, a dzięki dobraniu pielęgnacji i kosmetyków do posiadanej porowatości możliwe jest przywrócenie im blasku i świetnego wyglądu.

Porowatość włosa jest zależna od stopnia odchylania się łusek włosa od jego kory, czyli najbardziej wewnętrznej warstwy. Włosy średnioporowate są najpopularniejszym typem włosów. Wyróżniają je cechy włosów niskoporowatych oraz wysokoporowatych, co oznacza, że jego łuski jedynie w niewielkim stopniu odchylają się od kory. Ich cechą charakterystyczną jest podatność na stylizację oraz nawilżona i gładka struktura – a nie jak w przypadku włosów niskoporowatych śliska powierzchnia. Kosmetyki do włosów średnioporowatych powinny zawierać składniki aktywne, których cząsteczki są średniej wielkości. Od ich wielkości zależy łatwość wnikania do kory włosa poprzez lekko rozchylone łuski, co pozwala na ich efektywną pielęgnację. Odżywki i szampony do włosów średnioporowatych można znaleźć w sklepie https://tylkowlosy.pl/.

Świadoma pielęgnacja włosów średnioporowatych – co warto wiedzieć?

Świadoma pielęgnacja włosów średnioporowatych polega na aplikowaniu na łodygę włosa kosmetyków, których składniki aktywne są ściśle dopasowane do porowatości. Kosmyki o średniej porowatości należy pielęgnować w wyważony i umiarkowany sposób. Co to oznacza? Pielęgnacja włosów średnioporowatych wymaga zachowania równowagi PEH, czyli odpowiedniej zależności między ilością dostarczanych do kosmyków emolientów, humektantów i protein. Średnioporowate włosy doskonale przyjmują proteiny i humektantów, natomiast zbyt wysoka ilość emolientów może niekorzystnie wpływać na ich kondycję.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga stosowania odpowiednich szamponów, odżywek i masek, które zawierają bezpieczne dla skóry i pasm składniki aktywne. Najbardziej wartościowymi komponentami dla włosów o średniej porowatości są:

  • humektanty – to substancje o działaniu silnie nawilżającym. Odżywki i szampony humektantowe do włosów o średniej porowatości powinny zawierać składniki, takie jak aloes, mocznik, miód, kwas hialuronowy, a także kwas mlekowy. Ich dostarczanie pozwala oddziaływać naprawczo i wzmacniająco na pasma. 
  • emolienty – to substancje, których głównym zadaniem jest nabłyszczanie oraz wygładzanie włosa i powlekanie go filmem, który zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych, zewnętrznych czynników. Emolienty, które sprawdzą się podczas świadomej pielęgnacji włosów średnioporowatych, to głównie oleje, czyli oliwa z oliwek, olej winogronowy, a także olej z awokado, migdałowy i jojoba. 
  • proteiny – to substancje, które wspierają naturalną strukturę włosa, dzięki dostarczeniu składników aktywnych wraz z aplikowaną maską czy odżywką. Włosy średnioporowate doskonale przyswajają proteiny, których cząsteczki posiadają średnią wielkość, na przykład kolagen, keratynę oraz aminokwasy.

 

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów średnioporowatych jest zabezpieczanie końcówek. Pokrycie ich specjalnym serum pozwala ochraniać je przed rozdwajaniem, a także puszeniem się, co jest częstym problemem posiadaczek włosów średnioporowatych. 

0 Komentarz

Podobne