Strona główna » Mały biznes – jak zacząć?

Mały biznes – jak zacząć?

od dev4
dokumenty

Kiedy czujesz niechęć na myśl o zbliżającym się dniu w Twojej pracy, kiedy do jakiegokolwiek wysiłku zniechęca Cię sfrustrowany przełożony, a Twój stan, już nie dobrostan psychiczny charakteryzuje raczej wypalenie zawodowe, to światełkiem w tunelu będzie otworzenie własnej małej działalności gospodarczej. Niech nie ogranicza Cię określenie mały biznes, nie porzucaj na samym początku marzeń o potędze, ale od razu Rzymu nie zbudowano. Kluczowe w dalszym rozwoju są małe kroki i pokonywanie drobnych przeciwności losu w małej działalności. Niezależność, praca na własny rachunek, poczucie spełniającego się na co dzień marzenia to tylko niektóre z pozytywnych stron własnego biznesu. Z drugiej strony nie wolno dać się ponieść pierwszych zachwytom, nie zawsze będzie kolorowo, a na stole już czekają kwestie formalne, opodatkowanie, konkurencja i czyhające z każdej strony ryzyka. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrze przygotować się i jak założyć mały biznes, który będzie dobrze prosperował i przyciągał klientów, jak hotel, którego działalność możesz obejrzeć na stronie hotelmiramarsopot.com.pl.

Analiza SWOT

 

Analiza SWOT jest jednym z powszechnie znanych narzędzi stosowanych do analizy otoczenia marketingowego. Nawet najlepszy pomysł na biznes wprowadzony w złym momencie, nieumiejętnie i w sposób mało konkurencyjny zakończy się fiaskiem. Dlatego warto poświęcić czas i energię na wykonanie analiz, zanim przystąpi się do realizacji pomysłu na swoją własną małą działalność. Analiza SWOT składa się z 4 części, których przeanalizowanie pozwoli na spojrzenie na pomysł z szerszej perspektywy. Są to aspekty wewnętrzne: silne i słabe strony, takie jak oryginalność, konkurencyjna cena, szybka dostawa oraz zewnętrzne, takie jak szanse i zagrożenia, czy zaraz obok nie otwiera się konkurencyjny lokal, którzy zachęci potencjalnych konsumentów, czy niedaleki hotel www.hotelmiramarsopot.com.pl nie posiada szerszej oferty zabiegów spa, czy digitalizacja przysłuży się, czy wręcz zaszkodzi modelowi biznesowemu. Warto zadać sobie i na chłodno odpowiedzieć na powyższe i podobne do nich pytania, podczas odpowiedzi na główne pytania jak założyć mały biznes. 

Benchmarking 

Benchmarking jest bardzo popularną metodą wśród przedsiębiorców. Przez przeciwników jest po prostu określane, jako pozytywne określenie na kopiowanie. Jednak jest to jedyny sposób na rozwój branży oraz udoskonalania swojej małej działalności gospodarczej. Jest to narzędzie bezpłatne i skuteczne, poprzez obserwację innych graczy na danym rynku pozwala na  nie wywarzanie otwartych już wcześniej drzwi oraz wybranie jednego aspektu prowadzonej działalności, który jesteśmy w stanie w efektywny i tani sposób udoskonalić. 

Jak założyć mały biznes? 

Podsumowując, przede wszystkim należy przeanalizować otoczenie makroekonomiczne, ocenić na chłodno szanse i zagrożenia stojące przez naszym pomysłem na małą działalność. Zwrócić uwagę na konkurencję, stosowane przez nią narzędzia czy metody. Opracować własny biznesplan, zastanowić się nad stworzeniem poduszki finansowej. Warto pamiętać, że głównym wrogiem małych działalności jest przesadny optymizm. Dlatego tak ważne jest, aby po założeniu małego biznesu nigdy nie przestawać obserwować otoczenia. 

0 Komentarz

Podobne