Strona główna » Jak rozpoznać typ cery? Poznaj swój rodzaj cery

Jak rozpoznać typ cery? Poznaj swój rodzaj cery

od dev4
Jak rozpoznać swój typ cery

Rozpoznanie swojego typu cery jest niezwykle ważne dla dobrania pielęgnacji odpowiedniej do potrzeb skóry. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ zmienia się ona w zależności od pory roku, wieku czy stanu zdrowia. Często nasza twarz będzie miała różny typ w różnych miejscach, wtedy każdy z obszarów należy traktować inaczej, na przykład przez stosowanie maseczek punktowo.

Jak rozpoznać typ cery

Wyróżnia się pięć podstawowych typów cery: mieszana, sucha, normalna, tłusta i wrażliwa. Jeśli przystępujemy do jej rozpoznania, warto obserwować ją szczególnie zaraz po umyciu, przed zastosowaniem jakiejkolwiek pielęgnacji. Ważne jest jednak, by do takiego oczyszczenia twarzy nie stosować silnie wysuszających kosmetyków, ponieważ wtedy nawet cera tłusta może wyglądać jak sucha.

Poniżej znajdują się wskazówki jak rozpoznać typ cery. Dodatkowo opisy wskażą nam kierunek dbania o jej specyficzne potrzeby.

Cera mieszana – jest połączeniem dwóch typów: suchej i tłustej. Charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem sebum w centralnej części twarzy oraz na całym czole, porównuje się ten obszar do kształtu litery T. Policzki natomiast są suche, nie świecą się w ciągu dnia. Posiadając taki rodzaj cery, należy zadbać przede wszystkim o oczyszczenie skóry, ponieważ tłuste miejsca mogą mieć tendencję do zapychania. Dlatego też wybierając kosmetyki do pielęgnacji, zdecydujmy się na krem silnie nawilżający, ale o lekkiej konsystencji.

Cera sucha – woła o nałożenie kremu od razu po zmyciu makijażu. Bardzo szybko wchłania kosmetyki. Jest mniej elastyczna, czasem poszarzała i z widocznymi suchymi skórkami. Powodem suchej skóry może być brak nawodnienia od środka, dlatego warto zacząć od picia wystarczającej ilości wody. Zbawienna może okazać się bogata, kilkuetapowa pielęgnacja i włączenie do niej olejków. Na jeszcze wilgotną skórę nałóżmy nawilżające serum, następnie odpowiedni krem, a jeśli cera jest bardzo przesuszona, to można domknąć to wszystko olejem.

Cera normalna – najbardziej pożądany typ. Wygląda zwyczajnie, nie ma żadnych cech charakterystycznych. Wystarcza jej zwykły krem stosowany na noc, nie reaguje zapychaniem ani rumieńcem. Po całym dniu noszenia makijażu nie wygląda, jakby podkład miał spłynąć z twarzy przez ilość sebum. Jest to też najprostszy rodzaj cery do pielęgnacji, ponieważ nie wymaga specjalnych kosmetyków, a nawet nie lubi przesady. Zadbajmy o regularne złuszczanie, dobre nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną – jak zresztą przy każdym typie!

Cera tłusta – cechą charakterystyczną jest wydzielanie za dużej ilości sebum, co powoduje świecenie się w ciągu dnia, a przez to często gorsze utrzymywanie się kosmetyków. Często na nosie i brodzie można zauważyć rozszerzone pory i zaskórniki. Cerę tłustą często posiadają nastolatkowie w wieku dojrzewania, którzy zmagają się z niedoskonałościami. Tak samo, jak przy skórze mieszanej, bardzo ważne jest dogłębne oczyszczenie. Absolutnie nie oznacza to silnych środków z alkoholem! Wręcz przeciwnie, alkohol w kosmetykach wysuszy skórę, co da jej sygnał do wydzielania jeszcze większej ilości sebum. Nie należy bać się oczyszczenia olejami (np. metodą OCM), ponieważ pozwoli to domyć nawet ciężki, wodoodporny makijaż. Po oczyszczeniu wybierajmy kremy o lekkiej, ale nawilżającej konsystencji. Jeśli posiadamy niedoskonałości, absolutnie nie można ich wyciskać, bo to tylko pogorszy ich stan. Działajmy punktowo, odpowiednimi do tego preparatami.

Cera wrażliwa – często reaguje swędzeniem, zaczerwienieniem lub szczypaniem. Źle znosi tarcie, bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury oraz drażniące składniki w kosmetykach, takie jak na przykład alkohol.

Jak poznać swój rodzaj cery – podsumowanie

Nierzadko rodzaje cery wzajemnie się przenikają – sucha lub tłusta może być jednocześnie wrażliwa, co tylko utrudnia sprawę. Do tego dochodzą specyficzne problemy skórne takie jak trądzik. Pocieszający powinien być fakt, że odpowiednią pielęgnacją możemy zmienić swój typ cery, dzięki czemu będzie ona wymagała mniej uwagi i odwdzięczy się promiennym wyglądem.

0 Komentarz

Podobne

Zostaw komentarz